Profesyonel Web Tasarım Hizmeti

profesyonel web tasarım

Profesyonel Web Tasarım Hizmeti

Profesyonel web tasarım denilince aklımıza gelen ilk şey tasarımı güzel olan göze hitap eden bir web sitesidir. Ancak sadece web sitemizin göze hitap etmesi ya da çok parıldayan bir yapısının olması profesyonel bir tasarım olduğu anlamına gelmemektedir. Bir web sitesi hazırlanırken belirli aşamalar vardır. Bunlardan sırasıyla bahsedersek; öncelikle web sitesi Adobe firmasının Photoshop adlı programıyla profesyonel olarak çizilir ve tasarlanır. Formatı Psd olarak kaydedilir. Bu Çizim aşamasında hayalimizdeki tasarım program ile yapılırken web tasarım formatlarına uygun px ölçülerinden tasarım gerçekleştirilir. Tasarımımızın minimum ölçüleri 1024 x 768 px olmalıdır. Bu ölçü Universal bir birim olup taban değerdir. Yapacağımız tasarım türüne göre px ölçüleri değişebilir kullanacağınız bootstrap ve css ile alakalı bir durumdur. Bu kısmı özetledikten sonra gelelim tasarımın aşamalarına; sitemiz temelde üç ana bölümden oluşur.

Web Tasarımında Kısımlar

Header yani üst kafa kısmı orta kısmı yani body denilen kısım ve son olan footer taban kısmı. Bu üç kısım için ölücüler belirlendikten sonra sabit css yapıları oluşturulur. Sabit css derken açmak gerekirse. Css web sitemize görünümünü kazandıran stil kodlarıdır. Bir web sitesinde header ve footer sabit birimlerdir. Genellikle sıradışı bir site olmadıkça sitenin her iç sayfasında üst ve alt kısım aynı olur. Bu nedenle Css dosyaları sabit olur style css diye bir dosya açılır buraya ilgili ölçüler girilir. Örnek verirsek header ın uzunluğu rengi menülerin fontu ve puntosu aynı işlem footer alt kısım içinde yapılır ve style.css adından bir dosyaya kaydedilir.  Daha sonra Style.Css dosyamızda bu veriler sitenin her sayfasına < a href link style.css den import edilir. Böylece ana yapıdaki görsel şekiller oluşturulmuş olur. Bu aşamadan sonra anasayfa olarak adlandıralan homepage index sayfamız oluşturulur. Tabi önce photoshop da çizilir sonra html css olarak kodlanır. Sonuç olarak sayfamız ufaktan medyana gelir. Bu kısımda bosy kısmımız oluyor. Profesyonel web tasarım da sitenin her aşaması önceden kağıda sonra photoshopda çizilir ardından html css dökülür. Ardından php ile yada asp ile programlanır ve veri tabanına bağlanır.

profesyonel web tasarım

profesyonel web tasarım

Profsyonel Web Tasarımda Kodlama

Bu işlemlerin ardından aynı şekilde sitemiz kaç ayrı sayfa olacak ise ayrı ayrı aynı işlemler tekrar edilir. Sonuç olarak sitemiz tüm bu işlemlerin ardından güzel bir şekilde ortaya çıkar. Web tasarım aşamasından önemli edilecek konulardan biriside kod yapısının temiz ve düzgün olmasıdır. Açılan her etiket aynı şekilde kapatılmalıdır. Nizami ve şeklen düzgün kodlanmalıdır. Gereksiz kodlardan kaçınılmalıdır. Özellikle dışardan harici link ile javascript vb kodlardan kaçınılmalıdır. Görsel anlamda göze hoş gelen genel geçer Google desteği olan fontlar kullanılmalıdır. Gözü yormayan puntoda görsel tasarım şekillendirilmelidir. Alt yapıda değinmemiz gereken bir husus da seo alt yapısına uygun bir kod içeri ile sitemiz yazılmalıdır. Her sayfanın meta kelimeleri ve açıklama kısımları mutlaka olmalıdır.

Yazar etiketi ve yayıncı, sektör vb bilgiler her sayfada Google a sunulmalıdır. Aksi taktirde yaptığımız sitemizin bir önemi olmayacaktır.  Profesyonel web tasarım hizmetleri tüm bu aşamaları kapsayan bir emek ve bilgi gerektirir.

Kaliteli Web Tasarım

Tüm bu aşamalar başarıyla tamamlandığı zaman tüm bilgi ve becerilerinizle profesyonel web tasarım hizmeti sunabilmişiniz demektir. Yazımızda belirttiğimiz gibi sadece göze hoş gelmesi ya da şık olması bir web sitesinin tasarımının güzel olduğu anlamına gelmez yazılımsal kısım emin olun ki görsel kısımdan çok daha önemlidir. Aksi halde sadece bizim göreceğimiz ama Google ın bizi sınıfta bırakacağı kötü bir karnemiz olur. Günümüzde hazır şablonlarla hareket edilen web tasarım firmaları kendilerine özgün kod ve yazılım yerine hazır sistemler üzerinden hizmet vermektedir. Bu durum ise profesyonel web tasarım ve yazılım hizmetlerini kalitesinden çok ama çok fazla uzaklaştırmaktır. Bu sebeple sadece hızlı ve yapmış olabilmek için bir web tasarım yapmak yerine yazılımı düzgün ve kullanıcı odaklı bir web tasarım ve web sitesi inşa etmek çok daha doğru olacaktır. Hem de sektör içinde aynı işi yapan insanların emeğini de böylece zedelememiş olursunuz. Artık siz de tüm bu bilgiler ışığından hem kendi adınıza hem de sektördeki dayanışma adına daha düzgün ve profesyonel web tasarım hizmetleri vereceğinizi umuyoruz.

Özet
Profesyonel Web Tasarım Hizmeti
Makale İsmi
Profesyonel Web Tasarım Hizmeti
Açıklama
Profesyonel web tasarım denilince aklımıza gelen ilk şey tasarımı güzel olan göze hitap eden bir web sitesidir
Yazar
Yayıncı İsmi
Etiler Web Tasarım
Yayıncı Logosu

Etiler Web Tasarım ve sosyal medya hizmetleri.

No Comments

Yorum Yapınız