Profesyonel Web Tasarım Hakkında

Profesyonel web tasarim

Profesyonel Web Tasarım Hakkında

Profesyonel Web Tasarımın Tarihi

Hepimizin bugünlerde adeta sürekli duymuş olduğu bu terim aslına bakılırsa oldukça uzun ve geniş bir kavramdan oluşmaktadır. 1960’lı yıllarda internet bulunmasıyla temelleri atılan bir oluşum olarak karşımıza ilk kez orada çıkmaktadır. Arpanet olarak adlandırılan  Amerika Birleşik Devletleri tarafından oluşturulan ilk paket ağ dağıtımı internetin öncüsü durumundadır. Eskilerde 1960 ‘lı yıllarda veri iletişim devre dağıtımı sistemi ile gerçekleştiriliyordu. Eski telefon devrelerine benzeyen bu sistemde telefonunu bir ucundaki kişi telefonunu diğer ucunda kişiyle sadece bağlantı kurabiliyordu bunun dışında 2 kişi dışında iletişim gerçekleşmiyordu. Bu pek de mümkün değildi. Bunun olabilmesi için paket ağ sistemi ile tek iletişim ağ kurularak birden çok makineyle temas kurulması gerekiyordu. Veriler yani datumlar küçük parçalara ayrılacak dağıtılıp daha sonra tekrar birleştirilecekti. Bu küçük ağ paketleri sayesinden birbirinden bağımsız ağlarda farklı iletişimler gerçekleştirilecekti. İşte bu fikirin hayata geçmesi ise Ağustos 1962 Galaksiler arası ağ kavramını ortaya atan muhteşem üçlü olarak tabir edilen  Bolt, Beranek ve Newman tarafından gerçekleştirildi. Şuan kullanmakta da olduğumuz internetin temelleri 3 üç efsane tarafından atıldı.

Arpanet Doğuyor.

1968 yılı itibariyle kusursuz bir plan hazırlandı veplanın ARPA’dan onay almasının ardından proje açık arttırmaya sunuldu. Proje 7 nisan 1969 da BBN  firmasına verildi. İlk iş  ağ şu anda “yönlendiriciler” olarak adlandırılan arayüz ileti işlemcilerinden oluşacaktı. Her konumdaki işlemciler “kaydet ve yönlendir” denilen paket dağıtma işlevini görecek ve bu işlemciler birbirlerine 50 kbps hızda çalışan çevirgeler yardımıyla bağlanacaklardı. Sunucu bilgisayarlarla işlemciler arasındaki bağlantı özel arayüzler aracılığıyla sağlanacaktı. Ve Proje gerçekleştirildi ilk hareket 29 Elim 1969 da saat: 22,30 da 2 sunucu arsında gerçekleştirildi. Proje başarıya ulaştı böylece hızla uygulama ağı genişletildi ve alan giderek büyümeye başladı. 1973 yılında Pasifik Okyanusu üzerinden Havayi’ye Atlantik Okyanusu üzerinden Norveçe iki ayrı hat kuruldu. Proje zamanla hızla büyüdü ve ABD 1980’li yılların başında Arpaneti Milnet diye askeriyede kullanmak adına ayırdı. Böylece bildiğimiz ilk bilgisayarlar ve kişisel bilgisayarlar olmak üzere profesyonel web tasarım mantığının temelleri atılmış oldu. Zamanla IBM firması 1981 yılında ilk kişisel bilgisayar olan PC yi piyasaya sunmuştur.

Profesyonel web tasarim

Profesyonel web tasarim

İlk Bilgisayar sizlerle

Böylece bilgisayar kişisel kullanıma artık girmiş bulunmaktadır. Günümüz bilgisayarından biraz uzak ve hantal olan pcler siyah ekran teknolojisi kullanmaktaydı. 1986 yılında gelişen ve yenilenen teknoloji ile ilk grafik ara birimi kullanıma girmiştir. Böylece siyah ekrandan çıkılıp profesyonel web sayfasına yönelik olan renkli ve kullanışlı grafik arabirimi hayatımıza girmiştir. 90’lı yıllara gelindiği vakit Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere ki hem pc nin hem de internetin bulucusu ve kurucusu ünvanına sahip tek ülke,  batı avrupada da pc ve internet kullanımı giderek profesyonel şekilde artmaya başlamıştır. Bu gelişmeler ışığında profesyonel web tasarım ve web sitesi kavramları tam anlamıyla ortaya çıkarak. Büyük önem kazanmaya başlamıştır. Html ve css alt yapısıyla oluşturulan web tasarım ve web siteleri kullanıcıya sunulmaya başlanmıştır. Başta html kavramı çok fazla sorgulansa da insanlar bunun tam olarak ne demek oldğunu anlamaya çalışmışlardır. HTML Hyper Text Mark Up Language demektir. Hiper metin işaretleme dili olarak Türkçeye çevirebiliriz. Sadece html ile profesyonel web tasarım yapmak mümkün değildir. Aynı zamanda bunu görselleştirecek olarak Css yani görsel web tasarımdır.

Bu ikisinin birleşimi  bize göze hoş gelen güzel bir web tasarımı ortaya çıkarır. 90 lı yılların sonlarına doğru flash adı verilen teknoloji ile yapılan web  siteleri görsel anlamda birçok kullanıcıyı oldukça memnun etti. Ancak zamanla gelişen web teknolojileri ile flash yerini daha farklı programlara bıraktı ve web tasarımında şaşa yerine sadelik ve şıklık yerini aldı. Web 2 adı verilen bu teknoloji ile user yani kullanıcı daha fazla ön plana çıkarılıyor ve düşüncelerine değer veriliyordu.

 

Kullanıcı yani müşteri odaklı siteler yapılarak web tasarımında profesyonelleşmek adına birçok yeniliğe imza atıldı. İşte durumda pc ile başlayan internet ile ortaya çıkan web tasarım alanı tüm dünyada kesif bir şekilde egemen olurken kapitalist sistemin de en önemli bir silahı ve vazgeçilmez bir sonsuz ürünü haline gelmiştir. 2000’li yıllar ile birlikte artan internet hızları ve görsel efekler eş orantılı yol alırken artık daha hızlı internet oranlarıyla veri taşıma ve yükleme kapasiteleri arttı. Cd teknolojisi yerini dvd ye sonra Bluray disklere bıraktı artan hızlar ile gelişen veri tabanları bunlara eş zamanlı hareket ederek hd filmler başta olmak üzere gb oranında veri taşıma ve yükleme imkanı sundu.

 

2010 yılı itibariyle web 3 teknolojisine bilişim dünyası tam anlamıyla merhaba dedi. Artık tam anlamıyla proaktif çalışma felsefesi eşliğinde müşteri hizmetlerini ön plana alan kullanıcı odaklı profesyonel web tasarım hizmetleri sunulmaya başlanmış oldu. Böyle Kurumsal web tasarım ve E – Ticaret siteleri her anlamda daha kaliteli ve hızlı hizmet sunmaya başladı. Artık son kullanıcı interaktif bir şekilde kendisi ile etkileşim halinde olan sanal dünya ile çok daha hızla ve güvenilir şekilde senkron olabilme imkanını yakaladı. Tabi birde buna sosyal medya kavramı ilave edilince artık tam olarak sanal dünyaya ile gerçek dünya arasında bir köprü kurulmuş oldu.

 

Sosyal medya olarak tabir edilen önce arkadaşlık siteleri bazından ortayaçıkan Facebook, Twitter, Instagram zamanla diğer sosyal mecralarla iyice gelişti örnek verirsek Google ın bir hizmeti olan gplus, vkontak, pinterest ile sosyal ağlarda sosyalleşme oranları zirve yaptı. Bunlar içinde profesyonel web tasarımında olduğu gibi sosyal medya danışmanı veya sosyal medya danışmanlık hizmetleri gibi uzmanlık alanları ortaya çıkıverdi . Sonuç olarak 1960 lı yılalrdan başlayan bu serüven önce pc nin ortaya çıkması daha sonras internetin bulunuşu ardından grafik arabirimi ilk web siteleri derken tam anlamıyla senkron bir dünyada sosyalleşen dijital çağın kullanıcıları haline geldi. Etiler web tasarım olarak sizlere bu günümüz dünyasının web tasarım, grafik tasarım, sosyal medya hizmetleri, video animasyon gibi alanlarda profesyonel anlamda hizmet sunma çabası içerisindeyiz.

Özet
Profesyonel Web Tasarım
Makale İsmi
Profesyonel Web Tasarım
Açıklama
Bu gelişmeler ışığında profesyonel web tasarım ve web sitesi kavramları tam anlamıyla ortaya çıkarak. Büyük önem kazanmaya başlamıştır.
Yazar
Yayıncı İsmi
Etiler Web Tasarım
Yayıncı Logosu

Etiler Web Tasarım ve sosyal medya hizmetleri.

No Comments

Yorum Yapınız